Перед укладанням договору з ОКУ необхідно пересвідчитись що в неї не були вилучені права

Всім відомо, що захист інтелектуальної власності одна з найбільш проблемних сфер в Україні. Однією зі складових цієї проблеми є те, що магазини, ресторани, СПА центри й інші заклади торгівлі, громадського харчування та послуг не сплачують роялті за використання музики в своєму бізнесі. Але навіть ті підприємці, що бажають сплачувати роялті за музику попадають в пастку недобросовісних організацій колективного управління (ОКУ). Окремі ОКУ отримують роялті від користувачів музичного контенту, але, на жаль, не перераховують ці кошти правовласникам.

Така ситуація не влаштовує правовласників, тому вони вилучили належні їм права на музичні твори з дозволів на використання, які надаються такими ОКУ. Вилучення відбулися двічі – в травні 2016 року та в листопаді 2017 року. Листи про вилучення прав з управління знаходяться у вільному доступі, з ними можна ознайомитися за посиланням: ulasp.org/listi-pro-viluchennya. Відповідно, за договором з такою організацією заклади втратили право використовувати майже всю популярну українську та світову музику, хоча на практиці продовжували це робити.

Нажаль ці ОКУ отримавши повідомлення про вилучення прав, не повідомили своїх контрагентів що вони вже не мають права надавати дозвіл на використання дуже значного обсягу популярної музики. І таким чином вони роблять «медвежу послугу» своїм контрагентам, до яких застосовуються санкції за нелегальне використання музичних творів.

Так, наприклад, 24 травня 2018 року набрало чинності рішення Київського апеляційного господарського суду у справі №910/24489/16. За цим рішенням ПП «Арабіка» («Портер Паб»), що використовувало музику за договором з ОКУ «Українська ліга музичних прав» (УЛМП) має сплатити штраф за нелегальне використання твору «Coocah Coolah» у виконанні гурту Cherry-merry з каталогу компанії «Мун Рекордс», у зв’язку з тим, що цей правовласник, як і інші правовласники,вилучив належні йому права з управління УЛМП.

У рішенні суду, зокрема, говориться: «Вирішення питання про те, чи було, чи не було вилучено твори з управління ОП «Українська ліга музичних прав» не залежить від суб’єктивної думки ОП «Українська ліга музичних прав», її згоди чи бажання, а залежить від наявності повноважень на вчинення такої дії та направлення відповідного повідомлення про таке». З повним тестом рішення Київського апеляційного господарського суду можна ознайомитися за посиланням: www.reyestr.court.gov.ua/Review/74410898. Таке рішення не є унікальним, оскільки аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.05.2018 року у справі № 908/666/17.

Закликаємо власників магазинів, ресторанів й інших закладів торгівлі, громадського харчування та послуг під час підписання договорів з ОКУ перевіряти чи не були вилучені права з управління відповідної ОКУ.

ЗАМОВИТИ РОЗРАХУНОК РОЯЛТІ